wtorek, 10 sierpnia 2010

Henri Matisse – Radykalne odkrycie, radykalne obrazy (1913-1917) – MoMA, NYWystawa przedstawia obrazy z przełomowego okresu w twórczości Henri Matisse'a, obrazy powstałe w latach 1913-1917, kiedy to artysta wrócił do Paryża z podróży do Maroka. Zanim po 5 latach Matisse ponownie opuścił Paryż był już artystą odmienionym.

Ten okres niezwykle wytężonej pracy artysty, czas przemyśleń i eksperymentów – stanowił, jak się potem okazało, punkt zwrotny w artystycznej karierze Henri Matisse'a. Powstało wtedy wiele dzieł trudnych i ambitnych, zrywających z jego własną tradycją. Obrazy z tego okresu są zupełnie wyabstrahowane z rzeczywistości, pozbawione ułatwiających zrozumienie szczegółów; nakreślone geometrycznie, mają swą własną żelazną logikę kompozycji i kolorystyczną dominantę: czerń i szarość.

Długo uważano, iż ten fragment twórczości Matisse'a był swoistym jego odreagowaniem kubizmu, albo artystyczną reakcją na okrucieństwa wojny. Inni krytycy sztuki nie doszukiwali się w tych dziełach takich niebezpiecznych związków – traktowali je wyrozumiale, jako świadectwo dziwactwa artysty, dowód jego najzwyklejszej w świecie aberracji twórczej.
Dzisiaj w pracach artysty z tego okresu dostrzega się przede wszystkim odważny i bezkompromisowy poryw mocy twórczych tego wielkiego malarza na dotychczasowe konwencje. Sam Matisse określał swoje poszukiwania z tego okresu jako próbę wykreowania metod nowoczesnej konstrukcji w sztuce.

Na wystawie można zobaczyć m.in. dzieło szczególne, od którego wszystko się zaczęło i nad którym artysta pracował długo i z przerwami. Zaczął w 1909 i przerwał po roku. Powrócił do pracy nad obrazem w 1913, by znowu zarzucić ją na trzy lata. Wreszcie ukończył dzieło w 1917 roku. Ten obraz to słynne „Kąpiące się nad rzeką” (fot.).

The Museum of Modern Art, New York, 18 lipca - 11 października 2010

http://www.napiorkowska.pl/
http://www.osztuce.blogspot.com/

Fot. Henri Matisse (French, 1869–1954).Bathers by a River, 1909–10, 1913, 1916–17.Oil on canvas, 260 x 392 cm (102 1/2 x 154 3/16 in.) The Art Institute of Chicago, Charles H. and Mary F. S. Worcester Collection,© 2010 Succession H. Matisse / Artists Rights Society (ARS), New York. Courtesy of The Art Institute of Chicago and The Museum of Modern Art, New York
Źródło: www.moma.org
kk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz