sobota, 7 sierpnia 2010

Sztuka murali w Gdańsku


Wystawa "last movie" to kolejny dialog artystyczny w Gdańskiej Galerii Miejskiej.

Na wystawę w Gdańskiej Galerii Miejskiej po raz pierwszy wspólnie Ozmo (Gionata Gesi) z Mediolanu i Mariusz Waras z Trójmiasta stworzyli ogromne malowidło (na zewnętrznej ścianie kina Neptun), będące połączeniem motywu zdemontowanej maszyny autorstwa Warasa i cytatu "Sądu Ostatecznego" Michała Anioła wykonanego przez Ozmo. Jest to bardzo wymowna scena, w której na miejscu sądzącego Chrystusa pojawia się maszynopodobna konstrukcja, przypominająca mechanizm gigantycznego zegara.

Za kilka dni na szczytowej ścianie mrówkowca na peerolowskim blokowisku w Gdańsku -Zaspie zostanie odsłonięty gigantyczny mural upamiętniający 30-lecie powstania "Solidarności". Będzie to kolejny obiekt powstającej w Trojmieście plenerowej galerii malarstwa monumentalnego, juz uznaną za największą zintegrowaną ekspozycję tego typu w Europie.


Komercyjny potencjał awangardowej sztuki ulicy, jeszcze przed dekadą uważany za wandalizm, został dostrzeżony przez biznes. Murale na Zaspie wspołfinansuje firma Caparol. Powstałą na warszawskiej Pradze-Południe galerię Murr dotuje Lay's, zaś gigantyczne malowidła Leona Tarasewicza na elewacji centrum handlowo-rozrywkowego Gemini w Bielsku-Białej sfinansował właściciel obiektu.

Popularność murali to fenomen, który narodził się z niedofinansowania przestrzeni wspólnej i dobrej koniunktury dla sztuki. Mamy zrujnowaną fasadę, fatalną elewację, przypadkową architekturę? Zrewaloryzujmy ją sztuką. - komentuje krytyk sztuki Anna Theiss. Artyści cenią w miralach możliwość kontaktu z odbiorcą. - Poprzez swoją obecność blisko widza błyskawicznie wchodzi w interakcję społeczną, wyzwala emocje - mówi Iwona Zając, autorka muralu "Obelisk" na warszawskim Grochowie.

W tym malarswie nie sposób oszukać widza, który od pierwszego spojrzenia weryfikuje autentyczność i talent artystystyczny.
http://www.napiorkowska.pl/

Wystawa czynna do 17 września 2010.
Gdańska Galeria Miejska

Fot. materiały prasowe
Źródło:http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/441422,mural_czyli_piekno_liczone_w_metrach_kwadratowych.html
tj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz