piątek, 27 sierpnia 2010

"Sargent i morze" w The Royal Academy of Arts


Do 26 września w londyńskiej The Royal Academy of Arts zobaczyć można ponad 80 dzieł Johna Singera Sargenta, znakomitego amerykańskiego malarza przełomu XIX i XX wieku, autora obrazów olejnych, rysunków i akwareli.

Sargent był przede wszystkim wielkim portrecistą, ale podczas swych podróży do Normandii i Bretonii, do Włoch i Maroka i tylu jeszcze innych miejsc wokół Morza Śródziemnego – stworzył całkiem sporo wspomnień swego świata, które warto chyba poznać.

Na londyńskiej wystawie prezentowane są prace artysty z lat 1874 – 1880, a więc z bardzo wczesnego okresu jego twórczości. Wiele w nich jest wypływa z zauroczenia sztuką Turnera i Courbeta, ale w tych jego młodzieńczych obrazach łatwo możemy już dostrzec przebłyski późniejszego, dojrzałego i wysmakowanego stylu malarstwa Sargenta.

Swój słynny obraz „Wyruszając na połów”(zdj.) Sargent namalował jesienią 1877: w czerwcu tego roku obserwował te sceny wielokrotnie podczas pobytu w Cancale, małej rybackiej wiosce na północy Bretanii. Kobiety i dzieci nie towarzyszyły mężczyznom podczas połowu ryb – ich zadaniem podczas niskiego przypływu było zbieranie ostryg do swych wiklinowych koszyków. Obraz ten Sargent wystawił w 1878 roku podczas paryskiego Salonu.

Fot. John Singer Sargent, 'En Route pour la pêche (Setting Out to Fish)', 1878. Oil on canvas, 78.8 x 122.8 cm. Corcoran Gallery of Art, Washington, D.C., Museum Purchase, Gallery Fund.

Źródło: http://www.royalacademy.org.uk
kk

http://www.napiorkowska.pl

http://www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz