czwartek, 19 sierpnia 2010

Picasso i Degas


„Ta wystawa jest efektem trwających 5 lat prac badawczych” - powiedział Michael Conforti, dyrektor The Clark. „Kuratorzy wystawy: Elizabeth Cowling i Richard Kendall zaczęli dyskutować o pomyśle na taką wystawę blisko 10 lat temu, od tego czasu spotkali się z członkami rodziny Picassa, przestudiowali setki dzieł jego i Degas'a, odwiedzali archiwa, muzea, po wiedzę sięgali również do prywatnych kolekcji w USA i w Europie. Rezultaty ich badań zmienią nasze postrzeganie Picassa jako artysty. Prezentowane na wystawie świeże spojrzenie na życie i twórczość dwóch wielkich malarzy, z pewnością zafascynuje nie tylko widzów, ale również uczonych i historyków.”

Prezentowana w The Clark nietypowa ekspozycja została wymyślona wokół tematu pełnej twórczych napięć fascynacji jaką Picasso odczuwał wzgędem twórczości i życia Degas'a. Wystawa w Sterling and Francine Clark Art Institute odkrywa więc przed nami twórczość Degas'a widzianą oczami Picassa. Przedstawia widzowi „artystyczną reakcję” czyli emocje i będące ich kulminacją nowe dzieła Picassa. Te twórcze inspiracje Degas'em zmieniały się u Picassa w czasie – malarz przechodził od etapu fascynacji twórczością Degas'a poprzez konfrontację z nim, czy nawet parodię, do podziwu. W przypadkach wielu dzieł Picassa możemy mówić również o swoistym hołdzie dla innowacyjnego podejścia Dagas'a do linii, koloru i formy.

Na wystawie prezentowane są znane obrazy, na przykład Degas’s In a Café (L’Absinthe) (1875–76, Musée d’Orsay) wyeksponowany tuż obok Picasso’s Portrait of Sebastià Junyer i Vidal (1903, Los Angeles County Museum of Art). Namalowany przez Picassa olej na płótnie The Blue Room (Le Tub) (1901, Phillips Collection, Washington, DC) zestawiony został z The Tub, (c. 1876–77. Bibliothèque de l’Institut national d’histoire de l’art, Paris) monotypią autorstwa Degas, o której sądzi się, że posłużyła za inspirację do obrazu Picassa. Porównać można również Portrait of Benedetta Canals (Picasso’s 1905, Museu Picasso, Barcelona) z Woman with an Umbrella -Degas’s (Berthe Jeantaud) (c. 1876, National Gallery of Canada, Ottawa).

Wystawa oparta jest na doskonałym malarstwie i fascynującej historii, wciągającej widza w swoistą grę porównawczą. Do dyspozycji „gracza” The Clark pozostawia imponujący szereg obrazów, rysunków, grafik oraz rzeźb obu artystów.

Wystawę można oglądać w Sterling and Francine Clark Art Institute, USA do 12 września. Jesienią ekspozycja zostanie zaprezentowana w Europie w Muzeum Picassa w Barcelonie.

Fot. materiały prasowe
Źródło: www.clarkart.edu/exhibitions
kkwww.napiorkowska.pl

www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz