czwartek, 12 sierpnia 2010

Polski projekt "Emergency Exit" na biennale architektury w WenecjiNa 12.Międzynarodowym Festiwalu Architektury w Wenecji zostanie zaprezentowany polski projekt konstrukcji przypominającej trampolinę nad "morzem chmur".


"Emergency Exit", czyli "Wyjście awaryjne", to instalacja, której kuratorem jest Brytyjczyk Elias Redstone, a zaprojektowana została przez artystkę Agnieszkę Kurant i architektkę Aleksandrę Wasilkowską.

Tytuł projektu jest ironicznym odniesieniem do obowiązujących w budynkach i przestrzeni miejskiej przepisów bezpieczeństwa czy wymogów higieniczno-zdrowotnych, których celem jest osiągnięcie planowości życia, kontrola ryzyka i wykluczenie tego, co przypadkowe i nieoczekiwane.

Przygotowywany projekt, będąc zaprzeczeniem tytułu, zakłada zbudowanie w Pawilonie Polskim wysokiej konstrukcji przypominającej skocznię narciarską lub trampolinę na basenie publicznym. Nawiązująca, w sposób krytyczny do dziedzictwa zrujnowanej modernistycznej architektury monumentalnych obiektów sportowych, konstrukcja ta będzie wznosiła się nad morzem białych chmur.

Projekt Kurant i Wasilkowskiej promuje podejście do architektury i urbanistyki, wykraczające poza logikę przyziemnej rzeczywistości i sztywne planowanie życia; jest otwarty na to, co w mieście nieprzewidywalne. Umożliwia też mieszkańcom „wyłączenie” się z dominujących miejskich struktur poprzez rozwijanie indywidualnych, autonomicznych działań i inicjatyw.

Każdy zwiedzający wystawę może doświadczyć będącego celebracją życia skoku w chmury. Skok w chmury symbolizuje całkowitą wolność i możliwość ucieczki od miejskiej rzeczywistości. By wydostać się stąd, gdzie się jest.

Otwarie dla publiczności 29 sierpnia – 21 listopada 2010, Giardi di Castello, Wenecja

http://www.napiorkowska.pl/

http://osztuce.blogspot.com/

Fot. © Jan Smaga, Emergency Exit, 12. Międzynarodowa Wystawa Architektury w Wenecji
Źródło: http://labiennale.art.pl/, http://www.zacheta.art.pl
tj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz