piątek, 6 sierpnia 2010

Wystawa prac Jana TarasinaWrocław, Dolnośląskie Centrum Fotografii - „Domek Romański”, wystawa otwarta od 6 sierpnia – 30 października 2010

Na wystawie prezentowanych jest kilkadziesiąt prac artysty – gwasze, rysunki, grafiki, szkice, fotografie. Na ekspozycji można zobaczyć dzieła z różnych etapów twórczości, które powstały w latach 1969-2009. Jest to więc znakomita okazja by prześledzić drogę twórczą jednego z najciekawszych polskich artystów.

W związku z tym, iż wystawa odbywa się w Dolnośląskim Centrum Fotografii, nacisk położony został na eksponowanie fotografii. Jest to próba odpowiedzi na pytanie – jaką rolę może spełniać to medium w sztuce współczesnej.

Jan Tarasin zaczął interesować się fotografią na początku lat 70-tych XX w. Z jednej strony medium to było dla artysty nie tyle celem, lecz środkiem stanowiącym bazę wyjściową do powstawania obrazów graficznych (głównie serigrafii). Na wrocławskiej ekspozycji będzie można prześledzić proces powstawania dzieł mistrza, bowiem obok grafik pojawią się fotografie, które posłużyły artyście jako swojego rodzaju szkice do ich stworzenia. Doskonałym tego przykładem będą m.in. prace z cykli: Plaża, Podwórko.

Trzeba jednak zaznaczyć, że z drugiej strony Jan Tarasin stworzył również fotografie, które bez wątpienia można uznać za autonomiczne dzieła sztuki, choć początkowo nie było to zamysłem autora. W latach 90-tych niektóre z wykonanych wcześniej fotografii były cytowane w obrazach olejnych artysty.

Prace Jana Tarasina można również oglądać w zbiorach Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej. Serdecznie zapraszamy!
http://www.napiorkowska.pl/

Fot. Jan Tarasin, cykl „Podwórko”, materiały prasowe

Źródło: informacja prasowa
www. oiks.pl
aw

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz