poniedziałek, 2 sierpnia 2010

Frida Kahlo w Berlinie


Jeszcze tylko do 9 sierpnia można wybrać się do Berlina na wystawę Fridy Kahlo.

Na wystawie w Martin Gropius Bau zobaczyć można około 150 prac artystki. Poza obrazami olejnymi na uwagę zasługuje zbiór około 90 rysunków Fridy, z których duża część nie była dotąd publikowana, a także ostatnie dzieła atystki z 1954 roku.

Na wystawie pokazane zostały również obrazy, które uważane były wcześniej za zaginione lub nawet zniszczone. Takim właśnie obrazem jest olejny autoportret artsytki wyobrażający Fridę jako kwiat słonecznika, czy też rysunek przedstawiający rysującą Fridę.

O ekspozycji w Berlinie mówi się, że jest najobszerniejszą prezentacją dzieł artystki, zawierającą obrazy z największych kolekcji, prace wypożyczone z ponad 30 muzeów w Meksyku i około 15 w Ameryce Północnej, nie wspominając już o pracach udostępionych na wystawę z kolekcji prywatnych. Z ich dotarciem do Berlina były niemałe kłopoty. Z powodu chmury pyłu wulkanicznego nad Europą, część wartych fortunę prac utknęła na światowych lotniskach. W ostatniej chwili zdążyły jednak na otwarcie.

Retrospektywa Fridy Kahlo od początku cieszyła się ogromym zainteresowaniem. Przez pierwsze pięć dni odwiedziło ją 20 tysięcy widzów, którzy stali w kilkugodzinnych kolejkach. Miłośników Kahlo przyciąga nie tylko okazja zobaczenia jej obrazów, ale również bliższego poznania niezwykłego życiorysu malarki. W Martin Gropius Bau prezentowany jest również obszerny zbiór fotografii będących własnością rodziny i najbliższych przyjaciół Fridy. Ta część wystawy odsłaniająca detale z biografii artystki przygotowana została pod okiem Cristiny Kahlo – córki siostrzenicy artystki.

Fot. Self-portrait with Thorn Necklace, 1940
Nickolas Muray Collection, Harry Ransom Humanities Research Center, The University of Texas at Austin
Źródło:www.gropiusbau.de

kk


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz