środa, 4 sierpnia 2010

"Picasso: Wolność i Pokój" w Tate LiverpoolWystawa "Picasso: Wolność i Pokój" poświęcona twórczości Pabla Picassa (1881 - 1973) w Tate Liverpool prezentuje 150 dzieł artysty z całego świata.


Jest to pierwsza wystawa zorganizowana w celu dokładnego przeanalizowania zaangażowania artysty w politykę, w Ruchu Pokoju, a zarazem jest ona odzwierciedleniem problematyki czasów Zimnej Wojny.
Picasso jako politycznie i społecznie zaangażowany artysta, aktywnie uczestniczył w polityce i Ruchu Pokoju w czasie Zimnej Wojny. Jego prace z tego okresu ilustrują kronikę ludzkich konfliktów i wojen, a jednocześnie są wyrazem głębokiego pragnienia pokoju, równości i porozumienia między narodami.

Wystawa przedstawia Picasso jako "Malarza Historii", który wprowadzając tradycyjną formę malarskiej narracji, nadaje jej nowe znaczenie i sens.


Sercem wystawy jest to "Gołębica Pokoju", która stała się międzynarodowym symbolem ruchu pokoju i symbolem nadziei w okresie zimnej wojny. Dwadzieścia lat po upadku muru berlińskiego, wystawa stanowi spojrzenie na czas pracy Picassa w okresie Zimnej Wojny oraz w jaki sposób artysta przekroczył ideowe i estetyczne podziały Wschodu i Zachodu.

Wystawa jest czynna do 30 sierpnia 2010 roku, Tate Liverpool, Wielka Brytania

Fot. Pablo Picasso, Gołębica Pokoju, 16 sierpnia 1950 © Succession Picasso/DACS 2010 Courtesy Saint-Denis - Musée d'art et d'histoire and Irène Andréan
Pablo Picasso, Porwanie Sabinek, 4-5 i 8 listopada 1962© Succession Picasso/DACS 2010
© Courtsey Collection Centre Pompidou, Dist. RMN / Christian Bahier / Philippe Migeat
Jacques-Louis David, Porwanie Sabinek, 12,8 x 17,3/4 cm, 1796-99, Luwr, Paryż
Źródło: http://www.tate.org.uk/liverpool/exhibitions/Picasso/roomintro.shtm
tj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz