sobota, 14 sierpnia 2010

Jan Lebenstein - Pieczęć Erosa i Thanatosa. Paryż, lata 60

Wystawa w Zachęcie po raz pierwszy prezentuje złożoność i dwoistość sztuki Lebensteina, przekraczając utarte już wyobrażenia o twórczości artysty.

Wystawa Pieczęć Erosa i Thanatosa. Paryż lata 60. zaprezentuje kluczowy okres twórczości Jana Lebensteina – całą dekadę lat 60. ze szczególnym uwzględnieniem pierwszych „trzech zim paryskich”: 1959/60, 1960/61 i 1961/62. To wtedy właśnie swój wyraz w sztuce znalazła prywatna mitologia Lebensteina. Pozostawała ona dotychczas „zaszyfrowana” w figurach osiowych i „rozszyfrowana”, lecz nie ujawniana publicznie, w intymnych szkicownikach i gwaszach. Ta dwoistość sztuki twórcy zostanie pokazana po raz pierwszy.

Na wystawie w kilku gablotach pokazano też środowisko artystyczne bliskie Lebensteinowi – fotografie, publikacje, katalogi, książki odnoszące się do bliskich przyjaciół artysty: Konstantego A. Jeleńskiego, Aleksandra Wata, amerykańskiej aktorki Jean Seberg i jej męża, francuskiego pisarza Romaina Gary oraz intelektualistów, z którymi drogi twórcze Lebensteina przeplatały się: Witolda Gombrowicza, Bruno Schulza.

Także na wystawie wyeksponowane zostały fotografie z istotnych zagranicznych wernisaży – Lebenstein jako jeden z nielicznych twórców zza żelaznej kurtyny w na początku lat 60. zaistniał w świecie światowej sztuki - artysta otrzymał główną nagrodę na I Biennale w Paryżu za Figury osiowe, a w 1961 r. miał wielką monograficzną wystawę w Musee d'Art Moderne de la Ville de Paris

Wystawa w Zachęcie jest ważnym krokiem w odkrywaniu i reinterpretacji dorobku artystycznego jednego z ważniejszych polskich twórców XX w., ale także polskiej sztuki lat 60. W przygotowanie wystawy włożono wiele wysiłku i pracy gromadząc rozproszone po całym świecie kolekcje związane z Janem Lebensteinem. Prezentuje również prace ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Literatury w Warszawie. Poznajemy zatem Lebensteina mniej znanego, trochę bardziej z prywatnej strony, artystę, którego twórczość rozpięta jest między fatalistycznymi siłami Erosa i Tanathosa.

Wystawa potrwa do 22 sierpnia 2010 roku, Narodowa Galeria "Zachęta", Warszawa.

Prace Jana Lebensteina można również znaleźć w zbiorach Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.
http://www.napiorkowska.pl/autor.php?mode=arslonga&id=270

http://www.napiorkowska.pl/

http://www.osztuce.blogspot.com/

Fot. ©Piotr Ligier - Jan Lebenstein, Jardiner, 50 x 100 cm, 1965, olej na płótnie, Kolekcja Bogdana Jakubowskiego, Paryż.
Źródło: http://www.zacheta.art.pl/article/view/20/jan-lebenstein-pieczec-erosa-i-thanatosa-paryz-lata-60, http://www.artinfo.pl
tj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz