niedziela, 8 sierpnia 2010

Joan Miró i Jan Steen w RijksmuseumHolandia, Amsterdam Rijksmuseum, wystawa potrwa do 13 września 2010 r.

W Rijksmuseum po raz pierwszy prezentowany jest cykl obrazów„Holenderskie Wnętrze”, namalowanych przez Joana Miró (1893-1983). W 1928 roku Miró podróżował do Holandii i odwiedził wówczas Rijksmuseum. Dwie sceny z obrazów siedemnastowiecznych holenderskich mistrzów Hendricka Sorgha „Lutnista” (1661r.) i Jana Steena „Lekcja tańca”(1665- 1668r.) zainspirowały Miró do stworzenia serii trzech obrazów, które stanowią jedne z jego najważniejszych wczesnych prac surrealistycznych.

Wystawa prezentuje zaskakujące spotkanie holenderskiego Złotego Wieku i awangardy XX wieku. Jan Steen jest szczególnie znany z przedstawiania humorystycznych scen z życia codziennego. Dzięki ważnej wystawie obrazów holenderskiego mistrza i publikacjom pod koniec lat dwudziestych XX wieku, twórczość Jana Steena cieszyła się wówczas dużym zainteresowaniem. W tym czasie Joan Miró został uznany za jednego z głównych twórców surrealizmu i stał się jednym z najbardziej wpływowych artystów swojej generacji.

Oprócz trzech olejnych obrazów, Miró stworzył obszerną serię szkiców i rysunków inspirowanych dziełami holenderskich mistrzów, które również można oglądać na wystawie w Rijksmuseum.
Cykl „Holenderskie Wnętrze”, w tym szkice i rysunki Miró, nigdy dotychczas nie były wystawiane obok prac z XVII wieku

Wystawa będzie prezentowana również w Nowym Jorku w Metropolitan Museum od 05 października 2010 do 17 stycznia 2011 r.

http://www.napiorkowska.pl/

źródło: www.rijksmuseum.nl
aw


fot: Joan Miró „Holenderskie Wnętrze II”, 1928 r., olej na płótnie,92 x 73 cm
Peggy Guggenheim Collection, Venice 76.2553 PG 92
© Successió Miró, c/o Pictoright Amsterdam 2010
Photo: David Heald@2010 The Solomon R. Guggenheim Foundation

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz