piątek, 13 sierpnia 2010

„Gauguin - twórca mitu” w Tate Modern


„Przygotujcie się na niezrównany impresjonizm, doskonały symbolizm, nowoczesną rzeźbę oraz wyprzedzającą swój czas ceramikę.”
The Sunday Times

30 września w Tate Modern po raz pierwszy od 50 lat w Anglii, zostanie otwarta wystawa w całości zadedykowana mistrzowi francuskiego postimpresjonizmu. Na wystawie zaprezentowane zostaną obrazy i rysunki Paula Gauguina pochodzące z kolekcji z całego świata. Będzie można zobaczyć: malarskie wizerunki kobiet z Thaiti, obrazy przedstawiające życie codzienne atysty na wsi w Pont-Aven w Bretanii, kąpiących się nago i stogi siana w pejzażu z francuskiej Bretanii.

Łącznie zparezentowanych zostanie 100 prac autorstwa Gauguina, poza obrazami, pokazana zostanie również rzeżba, ceramika, rysunki, a nawet ilustrowane listy Gauguina.
Jednym z najbardziej dekoracyjnych obiektów na ekspozycji mają być rzeźbione panele drewniane z drzwi chaty Gauguina na jednej z wysp Polinezji Francuskiej.

O Gauguinie możemy śmiało powiedzieć, że był prawdziwym podróżnikiem. Gauguin w Oceanii szukał ucieczki od cywilizacji europejskiej. Znajduje to swój ślad w inspiracjach tropikalną roślinnością na Tahiti oraz w przedstawieniach fauny i życia na wyspie. Gauguin obserwując i zgłębiając szybko znikającą, autentyczną, lokalną kulturę, zaczął poszukiwać głębszego sensu sztuki. Myśli artysty zaczęły wędrować wokół rytuału, mitu i symbolu.

Wystawa w Tate ma przedstawić Paula Gauguina jako gawędziarza, snującego opowieść pełną mitów wokół człowieka. Na wystawie zobaczyć będzie można m.in. autoprtret Gauguina jako Chrystusa. Bohater wystawy to postać tajemnicza, postać czasem nieco demoniczna, postać mistrzowsko manipulująca własną tożsamością artystyczną.

Wystawa potrwa do końca stycznia 2011 roku, Tate Modern, Londyn

fot. Paul Gauguin, Autoportrait avec portrait de Bernard, 'Les Misérables' , 1888 , olej na płótnie, 45×55cm, Van Gogh Museum, Amsterdam,
źródło: www.tate.org.uk
kk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz